Spiritüel

Rüyada uyanmak mümkün mü?

Evet mümkün. Lucid rüya…

Rüyaların bir çok çeşidi vardır. Kimileri buna haberci rüyalar diyebilir, kimileri sahih rüyalar diyebilir veya beynimizin günlük yaşanan olayların gece bir Z raporunu çıkartması olarak tanımlanabilir. Rüyalar her ne kadar beynimizin bize gösterdiği vizyonlar da olsa onları daha renkli hale getirmek daha detaylı hale getirmek mümkün. Bizim konumuz ise bugün Lucid rüya.

Lucid rüya, rüyada olduğunu fark etmek, rüyada olduğunu anlayabilmek, rüyada uyanmak olarak bilinir. Rüyada uyanmayı başarabilen insanlara ise Oneironot denir. İlk duyduğumda benim de aklıma astronot gelmişti:) Rüya, temelde bedenimiz uyurken uyumayan beynimizin bize vizyonlar göstermesi olarak tanımlanabilir. Ancak rüyada uyanmak ve bunu başarabilmek bizim elimizde. Inception’ da rüyada uyanma üzerine kurgulanmış bir filmdir. Inception’ da olan rüya içi uyanmalar teknik olarak gerçek olabilir. Rüyalar üzerine yapılan araştırmalarda rüya görüldüğü sırada beynin büyük bir bölümünün tıpkı uyanık olunduğu andaki kadar yoğun çalıştığı hatta daha fazla çalıştığı tespit edilmiştir.

Uykunun dönemleri vardır. Uyuduktan sonra 90-120 dakika arasında uyku REM dönemine girer. Bu yaklaşık 15-20 dakika sürer. Rüyalar tam da bu dönemde görülür. REM uykusu sırasında uyanmak genellikle rüyanın bölünmesi, rüya görürken uyanılması olarak tanımlanabilir. Ayrıca önemli bir detay REM uykusu sırasında uyanmak insanı gün boyu bitkin, uykusuz ve huysuz yapabilir. Teknoloji bu konuya da el attı. Akıllı saatler ve akıllı bilezikler uyku sürenizi ve REM dönemizi hesaplıyor. Sizin için en uygun olan zamanda sizi uyandırıyor. Örneğin saati sabah 6′ ya kurdunuz, ama akıllı cihaz uyku saatinizi hesapladı ve 6′ nın sizin REM döneminize geldiğini tespit etti. Sizi 6 değil ama 6′ ya en yakın REM uykusu olmayan zamanda uyandırıyor. Sonuç zinde bir gün sizi bekliyor.

Rüyada uyanmak çeşitli tekniklerle mümkündür. Bunlar WILD, MILD, rüya günlükleri gibi çeşitli tekniklerdir. Bu teknikler ile Lucid rüya görebiliriz. Bu teknikler üzerinde çalışmak ilk başta zaman alsa da getirdikleri harcadığınız çabaya misliyle değiyor. Tabi ki lucid rüya üzerinde de çalıştım ve görmeyi başardım:)

Peki, rüyada uyanarak neler yapabiliriz? Her şeyden önce rüya beynimizde olup biten bir vizyon. Bu vizyonlar içerisinde dolaşmak bir filmde oynamak gibi. İsterseniz başrolü kapabilirsiniz isterseniz yardımcı oyuncu olabilirsiniz. Uçmanın nasıl bir şey olduğunu mu merak ediyorsanız Lucid rüya tam size göre… Her nereye ne şekilde uçmak isterseniz size engel olan hiçbir şey olmayacak. Biraz daha ciddi örneklere geçelim. Haftaya bir sunum yapacaksınız. Yöneticinizin karşısında iyi bir performans sergilemek istiyorsunuz. Ama zaman az ve çalışma yapmaya vaktiniz yok. Üzülmenize gerek yok. Lucid rüya siz uyurken hizmetinizde:) Biraz deterjan reklamı gibi oldu:) ama gerçekten de öyle.

Oneironot’ lar için bu tür şeyler sorun değil. Onlar uyumaya gidiyorlar ancak aynı zamanda çalışmaya devam ediyorlar. Bunun çeşitli örnekleri var. Sakatlığı nedeni ile yarışmalara hazırlanamayan bir sporcunun hikayesini okumuştum. Kendisi bir Oneironot’ du. Her gece rüyasında antreman yapmış ve yarışma günü geldiğinde yüksek performans gösterebilmişti. Başka bir örnek de, yaptığı bir çalışmayı çözüme kavuşturamayan araştırma görevlisi rüyasında problemi çözüyor ve ertesi gün çözümü uyguluyordu. Sonuca kendisi bile şaşırıyordu. Çünkü bu mükemmel bir çözümdü. Rüyada beynin gösterdiği performans inanılmaz.

Tekrar sunum konusuna dönelim. Yapacağınız sunum için rüyada uyandınız diyelim. Şimdi ne olacak. Artık sunum ortamını hazırlamak dinleyici sayısını arttırmak ve onlara anlatmak tamamen sizin elinizde. İstediğiniz kadar kişiyi karşınıza oturtabilirsiniz. Ve onların vereceği tepkiyi belirleyebilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz kadar tekrar yapıp çalışabilirsiniz. Hem de tüm bunları yaparken sabah yatağınızdan dinlenmiş olarak kalkarsınız. Örnekleri çoğaltmak mümkün. İstediğiniz senaryoyu hazırlayabilirsiniz. Merak etmeyin başrol sizin:)

Lucid rüyaların bazı dezavantajları da var. Bunlardan en önemlisi, lucid rüya görebilen bir kişinin sürekli o ortamda kalmak istemesi, günlük hayattan zevk alamamasıdır. Bir düşünün her şeyi yapabildiğiniz, limitleri olmayan bir hayat yaşamak varken sınırlı, bir sürü limitleri olan bir hayat yaşamak zorundasınız. Sabahları yataktan kalkarken kendinizi ne kadar zor kaldırdığınızı düşünün, gözlerinizi açma mücadelesi, e hadi bakalım yüzünü yıka, su soğuktur şimdi, kıyafetlerini değiştir, erkeksen tıraş ol bayansan makyaj yap, trafikte saatlerce yol almaya çalış. E iyide ben az önce her yere uçarak gidiyodum. Noldu şimdi. Neden metrobüse binmek zorundayım. Çünkü o gerçek bir hayat değil dostum kusura bakma. Beynin sana biraz eğlenme fırsatı verdi. Güldük eğlendik şimdi herkes işinin başına…

Lucid rüya, gerçekten çok güzeldir. Hepimiz rüya görüyoruz. Bazılarımız çok daha renkli gerçekçi rüyalar görür bazen etkisinden günlerce kurtulamadığımız rüyalar olur. Ama inanın hiçbiri Lucid rüya gibi canlı ve renkli olamaz. Daha iyi anlatmak için, hepimiz bazı duyguları yaşıyoruz. Aşk, sevgi, mutluluk veya korku. Bunların hepsi günlük hayatta yaşadığımız duygular. Ne olursa olsun hepsi beyinde bitiyor. Gece beyin tamamen yalın sadece o duyguyu size verecek. Her duyguyu inanılmaz yoğun yaşıyorsunuz. Korku gerçek dünyadaki gibi değil çok daha etkili bir korku, aşk, sevgi hepsi inanılmaz yoğun ve çok güçlü.

Beyin çalışma prensipleri gereği her şeyi abartır. Gün içinde elinize 10 tl para geçiyorsa bunu gece rüyanızda zengin olmuş para içinde yüzer şekilde görürsünüz. Ama aslında ortada dönen para sadece 10 liradır. Dikkat edin bunun çok örneğini yaşarsınız. Gece rüya gördünüz altınızda çok lüks bir spor araba yanında da bir beyaz at:) sanırım hepimiz şu meşhur beyaz atı görmüşüzdür. Bi ara bana bile geldi de ben çok yüz vermedim. Sanırım benden çıkıp başkasına gitti:) işte o at hepimizin kafasını karıştırıyor. O gördüğünüz spor araba ve beyaz at ertesi gün arkadaşınızın doğan görünümlü şahinine bindiğinizde aklınıza gelsin:) beyin her şeyi bu kadar abartıyorken duyguları da abartması kaçınılmaz.

Rüyada uyandığınız anda yani rüyada olduğunuzu fark ettiğiniz anda ilk dikkatinizi çekecek şey birden bire etrafınızdaki her şeyin her objenin detaylandığı ve renklendiği olacaktır. Ben de ilk Lucid rüyamda bunu görünce gerçekten çok şaşırmıştım. Etrafımdaki detayları incelerken neredeyse rüya bitiyordu. Neyse ki rüya bitmeden biraz da uçmaya vakit bulabilmiştim:)

Üniversiteden ev arkadaşımla okul bittikten sonra uzunca bir süre görüşememiştim. Karşılaştığımızda Lucid rüyadan bahsettim. Tabi çok şaşırdı. Ama onun şaşkınlığı farklıydı. Çünkü o çocukluğundan beri bunu yapabiliyordu. Bu bir yetenek mi diye sordu. Detayları anlattım. Tabi bu onun için sıradan bir şeydi. Eskiden çok yapardım ama artık aklıma bile gelmiyor demişti.

Rüyalarınızda istediğiniz kişiyle istediğiniz kadar vakit geçirmeniz de mümkün. Ama unutmayın diğer kişinin hiçbir şeyden haberi olmayacaktır. Olay sadece sizin beyninizde yaşanıyor.

Bazen rüyalardan istemsiz olarak çıkarız. Bu da hepimize olur. “Abi tam en güzel yerindeydim yaaa” ya da “tam da çok güzel bi rüya görüyodum” şeklinde sonlanır:) Yapmanız gereken hemen kollarınızı açıp tabi gerçekte değil rüyada bunu yaptığınızı düşünmelisiniz. Kollarınızı açıp kendi etrafınızda dönmeye başlamalısınız. Göreceksiniz ki tekrar rüyaya bağlantı sağlayabileceksiniz. Artık güzel rüyanıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Lucid rüya görebilmek için uygulanması gereken en önemli teknik rüya günlüğü tutmaktır. Yatağınızın yanı başında defter kalem bulundurmalısınız. Şimdilerde mobil cihazlar için rüya günlüğü tutabileceğiniz bir çok uygulama var. Ben de bunlardan bir tanesine sahibim. Yaklaşık 2 yıldır bir sürü rüya kaydettim. Arada bir açıp okumak gerekiyor. Aynı zamanda rüya günlüğü rüyaları hatırlamanızı sağlıyor.

Lucid rüya tekniklerinden en çok bilineni ve en etkili olanı WILD tekniğidir. uykuya dalarken kendinizi şartlandırma prensibine dayanır. Kendinizi tamamen gevşeterek sürekli ben rüya görüyorum gibi telkinlerde bulunarak gözünüzün önüne objeler getirmeye çalışma ile uykuya dalma sırasında oluşur.
WILD tekniği dışında pek çok teknik ve yöntem mevcuttur. MILD, HILD, VILD gibi teknikler de kullanılmaktadır. En doğrusu kendinize uygun olanı bulmak ve üzerinde bir süre çalışmak.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herşeyolog