Astroloji Mit Uzay

Mars bize savaş açar mı?

Ares_AfroditMars bize savaş açsa hiç de haksız sayılmaz. 🙂 Gizli aşkı Venüs ile arasına girmişiz, çok da masum sayılmayız. 🙂

Evet, Güneş Sistemi’nin bizden sonra gelen 4. sıradaki gezegeni Mars’tan ya da Yunan Mitolojisi’ndeki adı ile Ares’ten bahsediyorum…

Mars ya da diğer adıyla Ares, savaş tanrısıdır. Barış tanrıçası Athena ile zıt kutupları oluşturarak dünya üzerinde denge sağlar. Zeus ve Hera’nın oğlu ve 12 Olimposlu’dan biridir. Belki de en çok küçük düşmüş tanrı olan Ares, Hephaistos ile evli Afrodit ile ilişkisinden tutun da bir tanrı olarak tunçtan bir küpün içinde 13 ay hapis kalmasına kadar utanç verici bir çok olayı yaşamış. Orta çağ eserlerinin çoğunda savaştan dönen Ares, sevgilisi Afrodit ile aşk yaşarken ya da onun yanında dinlenirken resmedilmiştir.

Peki, bu hırçın tanrı astrolojide neler yapıyor? Koç burcunun yöneticisi olan Mars, Akrep burcunun da ikinci yöneticisidir. Mars’ın temel özelliği olan savaş bu iki burçta kendisini farklı şekillerde gösterir. Yöneticisi olduğu Koç burcunun ortalığı yakan yıkan özelliği ve ikinci yöneticisi olduğu Akrep burcunun ani çıkışları bu tanrının savaş tutkusunun sonucudur.

Tabii, bu savaş özelliği sadece yıkıcı özellikler vermez. Athena’nın zekice savaşmalarının yanında Mars’ın deli cesareti ile atıldığı plansız savaşlar stratejiden çok kas gücünde dayanmaktadır. İşte bu yoğun, erkeksi, saldırgan güçlü, girişimci, enerjik, cesur, yarışçı, cüretkar ve ateşli enerji doğru şekilde yönlendirildiğinde yani biraz strateji ile birleştirildiğinde her iki burçta da liderlik özelliklerini getirir. Ayrıca kişiye dayanılılık ve kararlılık verir. Mars enerjisinin çok olduğu dönemlerde öfke patlamaları ve kaza olasılıkları artar.

Mars’a ait bazı karakteristik bilgiler:

Güneşe Uzaklığı: 227.900.000 km
Yarıçap: 3.390 km
Kütle: 6,39E23 kg (0,107 M⊕)
Gün Uzunluğu: 1 gün 39 dakika
Yörünge Süresi: 686,96 gün
Yer Çekimi: 3,69 m/s²

Aşağıdaki videoda Mars’a olan yolculuğu izleyebilirsiniz. Tabii ki görsel efektlerle hazırlanmış bir illüstrasyon 🙂

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=XRCIzZHpFtY[/tube]

Bu video 2006 yapımlı “Roving Mars” IMAX belgeselinden alınmıştır. Her ne kadar Mars’a ulaşma süresi gezegenlerin konummları, kullanılan roketin hızı vb gibi bir çok etkene bağlı olsa da Mars’a varış süresi yaklaşık 150-300 gün arasında değişiklik gösteriyor.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herşeyolog