İlginç Bilgi

Leonardo da Vinci’nin Gizemleri

2-1Leonardo da Vinci, zamanının en dikkat çekici insanı. Gerçi günümüzde bu durumun değiştiğini söylemek pek mümkün değil gibi 🙂

Leonardo, bir köylü olan Caterina ve avukat olan Ser Piero’nun aşk evliliğinden doğmuş bir çocuktu. Evde eğitim gördü ve Yunanca, Latince temel eğitimini almadı. Milan Sarayı’na ilk tanıtıldığında ressam ya da mucit olmayan da Vinci müzisyendi. Lir çalgısını başarılı bir şekilde çalabiliyordu. Da Vinci, Floransa memurları tarafından kışkırtılan oğlancıları güçlükle yenmiştir.

51 yaşında başladığı Mona Lisa tablosu üzerinde 4 yıl çalıştıktan sonra yarım bıraktı. Fransa yolculuğu ardından 3 yıl süre ile tekrar tablo üzerinde çalışma kararı aldı. Floransa’da başladığı tabloyu Fransa’da bitirdi (1510). Mona Lisa ile ilgili tartışmalar bildiğimiz gibi 19. yüzyılda başlamıştır ve halen devam etmektedir. Bu konu ile ilgili ilginç teoriler ortaya atılıyor. Tabii, hepimizin aklında dolanan ilginç teoriler de yok değil. 🙂

İlk olarak, Mona Lisa Teorisine göre modelin tebessümü gizlice hamile kaldığını ifade ediyor. Diğer bir teori,  Leonardo resmini çizerken onu eğlendiren müzisyen ve hokkabazlar sahiden de çok başarılıydı. Bir başka teoriye göre de Mona Lisa tablosu aslında Leonardo’nun kendini çizdiği bir tablo. Bunlar dikkat çeken birkaç teori, günümüzde halen devam etmekte olan bu tartışmalar ile daha birçok fikir ortaya atılmıştır.

Amsterdam Üniversitesi ile Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, Mona Lisa’nın mutluluk oranını hesaplamak için bir yüz tanımlama yazılımı kullanıldı. Buna göre Mona Lisa %83 mutlu, %9 nefret dolu, %6 korkulu ve %2 kızgın olarak sonuç alındı. İlginç, değil mi? 🙂

Leonardo da Vinci’nin, ressam olmak dışında mimarlık, matematik, anatomi alanında da birçok icadı vardır. Bill Gates 1995 senesinde 30 milyon dolara satın aldığı da Vinci’ye ait bir el yazmasında (Codex Leicester) hidrolik ve suyun hareketleri üzerine yaptığı çalışmalar yer alıyor. Da Vinci suda yüzen kar ayakkabıları, sualtı keşifleri için nefes alma aygıtı, can yeleği ve dalgıç çanı planları yapmıştır. Leonardo zırhlı bir araba, tırpanlı bir savaş arabası, kazık aracı, dönen vinç, bir çıkrık, lagün tarağı ve bir de uçan gemi tasarlamıştır. Bugün hala kullanılan bu tasarımları Da Vinci görseydi sanırım daha ileri gidemedik diye sinirlenirdi. 🙂

Gökyüzünün neden mavi olduğunu açıklayan ilk kişi Leonardo da Vinci’dir (Sebep; havanın ışığı dağıtma biçimi). Yeni ay hâlindeki ayın neden güçlükle görülebilir olduğunu da o keşfetmiştir.

İki elini de kullanabilen ve paranoid disleksi olan da Vinci bir eliyle geriye doğru yazarken diğer eliyle ileri doğru yazabiliyordu. Bu da başkalarının okumakta güçlük çektiği aynamsı bir görüntü yaratıyordu. Leonardo’nun amacı da bunların anlaşılamamasıydı.

Kadavraları parçalayarak insan anatomisi üzerinde çalışma yapan da Vinci “Sadece damarların nasıl çalıştığını anlamak için on tane ceset kesmek zorunda kaldım.” diyordu notlarında. İnsan anatomisi hakkında en önemli bilgileri cesetler üzerinde toplayan ilk bilim adamı ünvanını almıştır.

Böyle bir bilinmezliğin ve gizemin içinde sistemin anlaşılabileceğini hatta sadece anlayabileceğimizi değil sistemlere müdahale edebileceğimizi de kanıtlamıştır. 16. Yüzyılın tüm şartlarına,yasaklarına rağmen bu başarılara imza atmıştır. Onun hakkında hala bilinmeyen çok şey var. Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği tablolarının gizemi sanki evrendeki tüm sistemlerin sırrını çözecek kadar bilgi içerdiğini hissettiriyor. Yüzyıllar boyunca devam edecek bu araştırma ve tartışmalarda ortaya atılacak teorileri merakla bekliyor olacağız.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herşeyolog