Uzay

Katı Hal Pili Kesilse de Patlamıyor ve ÇalışıyorMassachusetts tabanlı Ionic Materials firmasının sonunda güvenli bir katı hal bataryası ürettiği iddia ediliyor. Pil kesseniz de, delseniz de patlamıyor ve çalışmaya devam ediyor. Asıl ilginç olan ise Samsung ve Dyson gibi iki teknoloji devinin firmaya 65 milyon dolar yatırım yapmış olması. Daha önce duyulmamış olan bu küçük firma 1986 kurulmuş ve katı hal teknolojileri üzerinde eşsiz bir proses üretmiş. Firmanın ürettiği sıvı kristal polimer sayesinde pillere ilişkin pek çok problem çözülmüş oluyor.

Ayrıca materyal 5 voltta çalıştığından bu her şeyi oldukça kolay kılıyor. Son olarak benzeri materyaller 60 derecede çalışırken, bu materyal oda sıcaklığında çalışabiliyor.

[embedded content]

KATI HAL PİLİ GERÇEK Mİ?

Ionic Materials firması diğer rakiplerine göre malzemenin üretiminde eşsiz, ucuz ve basit yöntem kullanıyor. Eğer bu varsayımlar doğru ise bu yeni pil sayesinde yer yerinden oynayabilir.

Normal lityum iyon pillere göre çok güvenli olduklarından aşırı ısınma ve yanma yapmıyorlar. Ayrıca lityumu yanmayacak bir halde muhafaza edebiliyor.

Katı hal bataryaları daha küçük, ucuz, üretimi ucuz ve sıvı haldeki bataryalara kıyasla çok daha yüksek kapasiteye sahip. Ayrıca daha hızlı şarj ve daha iyi performans sergilemeleri mümkün. Bu sayede akıllı telefonlar ve elektrikli arabalar çok daha geliştirilebilir.

Katı hal bataryalarına ilişkin en önemli zorluk ise bu materyali uygun özelliklerde üretebilmek. Eğer Ionic Materials gerçekten bu zorluğu aştıysa ve buldukları polimer işe yarıyor demektir. Şirket halen geliştirdiği teknoloji hakkında detaylı bilgi vermese de, uzmanlar araştırmacıların gerçekten çalışan bir katı hal pili yaratmaya ne kadar yakın olduklarına dair şüpheci davranmaktalar.

Kaynak : https://futurism.com/massachusetts-solid-state-battery-company/


Google+

Yazının Kaynağı

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herşeyolog