Astroloji Belgesel Mit Uzay

Jüpiter aşkına…

JüpiterYüce Zeus, hovarda Zeus, baba katili Zeus, şimşeğin sahibi Zeus, tanrıların babası Zeus… Varlığına inanmış kim bilir kaç nesil geçmiştir? Kim bilir kaç nesil dilekleri için sana dua etmiştir. Yunanlı Zeus ya da Romalı Jüpiter…

Güneş Sistemi’mizdeki en büyük gezegen olan Jüpiter, biraz daha zorlasa kahverengi bir cüce olabilirmiş. Gezegen o kadar büyük ki kütle çekimi ile etrafında tuttuğu bilinen 63 uydusu var. Bu tür bilgileri elde ettikçe mitolojiye hayran olmamak mümkün değil. Mitolojide Zeus çok çapkın bir tanrı olarak anılıyor. Hatta çoğunlukla güçlerini kullanarak zorla kadınlarla birlikte oluyor. Jüpiter’e baktığınızda da azametli cüssesini kullanarak kütle çekimi ile onlarca uyduyu etrafında zorla tutuyor 🙂

Zeus’un yaşamı, babası Kronos yüzünden sıkıntılar ile başlamış. Kronos babasını hadım edip tanrıların başına geçince babasına yaptığının kendi başına gelmesinden korktuğu için çocuklarını doğar doğmaz tek parça olarak yutmaya başlamış. Ancak çocuklarının annesi Rhea buna daha fazla dayanamamış. Zeus’a hamile iken saklanıp Zeus’u doğurmuş ve büyümesi için bir mağaraya bırakmış. Bu sırada Kronos’a da bir beze sarılı taşı çocuğu olarak getirmiş. Kronos, taşı da bir hamlede yutmuş.

Zeus, mağarada büyümeye ve güç kazanmaya başlamış. Planının ilk aşamasında Kronos’un yer altına gönderdiği Kykloplar ve Hekatonkheirler’i kutarmış. Sonrasında babasına bir iksir içirerek ölümsüz olduğu için babalarının karnında yaşayan kardeşlerini dışarı kusturmuş. İksir sayesinde Kronos çocuklarını dışarı kusmuş.

Bu olaylar zinciri Zeus’u tanrıların başına getirmiş ve aynı zamanda nevrotik sorunlarının da temelini atmış.

Astroloji’de ise Jüpiter Yay burcunun yöneticisidir ve varlık, zenginlik, ve maddesel kazançları yönetir. Ne kadar büyük bir gezegen olduğunu düşünürsek bolluk ile bağlantısını da hemen kurabiliriz 🙂 Aynı zamanda tanrıların babası olduğu için de bu gezegen bulunduğu noktalarda derinlmesine düşünme ve felsefe yapma isteğini doğurur.

Jüpiter’e ait bazı karakteristik bilgiler:

Güneşe Uzaklığı: 778.500.000 km
Yarıçap: 69.911 km
Kütle: 1,898E27 kg (317,8 M⊕)
Gün Uzunluğu: 9 saat 55 dk
Yörünge Süresi: 4.333,2867 gün
Yer Çekimi: 23,12 m/s²

Zeus’un hayat hikayesini izleyebileceğiniz keyifli bir mitoloji belgeselini paylaşıyorum.

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=nxF57O3iVTc[/tube]

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herşeyolog