Her Hafta 1 Filozof

Hakiki Mutluluk – Aristo

aristo


Görselde hocası Platon idealar dünyası olan soyutluğu ifade etmek için gökyüzünü gösterirken her şeyin görünen içinde olduğunu düşünen Aristo yeri işaret etmektedir.

“Bir bulutla kış olmaz, bir çiçekle yaz gelmez.”

Kim demiş? Shakespeare? Hayır, bu şairane ifade bir filozofa ait, Aristo…

Etik kitabından alınan bu sözle hakiki mutluluğun anlık bir şey olmadığını anlatmaya çalışmıştır. Nasıl ki açan bir çiçek yazın müjdecisi değilse ufak bir haz da hakiki mutluluğun habercisi değildir. Tıpkı bir bulut görmenin kışı getirmediği gibi…

Aristo, Platon’un öğrencisidir. Platon da Sokrates’in öğrencisidir. Bu üç büyük filozof bir zincirin parçasıdır. Ancak görüşlerinin birbiri ile alakası yoktur. Farklı görüşler savunurlar. Bu zincirdeki yerlerini kısaca ifade edecek olursak; Sokrat iyi bir konuşmacı, Platon iyi bir yazar, Aristo ise her şeye ilgisi olan nam-ı diğer bir herşeyolog idi 🙂 Aristo; zooloji, astronomi, tarih, politika ve drama ile de ilgileniyordu.

Platon, her şeyin bir soyut tarafı olduğunu savunmuş ve bundan etkilenmiştir. M.Ö. 384 yılında Makedonya’da doğan Aristo ise tam tersine etrafında gördüğü gerçekliğin detayından büyülenmiştir. Aristo, Büyük İskender’e hocalık yaptıktan sonra döndüğü Atina’da Akademia’nın başına geçirilmeyince Lyceum adını verdiği kendi okulunu kurdu.

Aristo’nun “Nasıl yaşamalıyız?” sorusuna “Mutluluğu arayın” cevabı vardı. Ancak bu ne anlama geliyordu? Günümüzde mutluluğu arayın dediğimizde çoğu kişi eğlenmenin bir yolunu düşünür. Belki bir egzotik tatil, belki damak tadınıza uygun bir yemek, belki sevdiğiniz bir kitabı okumak, belki bir partiye gitmek, belki… Aristo’ya göre tüm bunlar yaşamın birer parçası olabilir, ancak yaşamın en iyi yolunun dışarıya çıkmak ve haz aramak olduğunu kesinlikle düşünmüyordu.

Aristo, mutluluğun karşılığı olarak “eudaimonia (you-die-moania)” sözcüğünü kullanır. Bu kelime daha çok gelişme ya da başarı mecidiyeköy escort anlamına gelmektedir. Gelip geçici mutluluk anları ya da kendinizi nasıl hissettiğinizle ilgili değildir. Bundan daha nesneldir.

Aristo’ya göre biz öldükten sonra hayat olmasa bile yaşanan her şey bizim eudaimonia’mızı etkiliyor. Örneğin; anne babalar çocuklarının her zaman iyi koşullarda olmasını ister. Bu da hayatta olmasa da anne babanın eudaimonia’sının çocuğunun hayatının gidişatından etkileneceğini söyler. Buradan da anlaşılacağı üzere Aristo’ya göre mutluluk o anda ne hissettiğimizden çok farklı bir şeydir.

“Peki, eudaimonia şansımı arttırmak için ne yapmalıyım?” derseniz, Aristo’nun cevabı “Doğru karakter sahip olun!” olur…

Haftaya bilinmezci Pyrrhon hakkında konuşacağız.

*Nigel Warburton’dan Flesefenin Kısa Tarihi kitabını okumanızı tavsiye ederiz. Yazıda kitaptan oldukça alıntı yer almaktadır.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herşeyolog