Kitap Teoriler

Fizik, Kimya, Biyoloji ve Tarih…

fizik, kimyaFizik, Kimya, Biyoloji ve Tarih… Bu süper derecede bağlantılı alanlarda uzmanlaşanların bir diğerinin alanını yakınından geçmediğini düşünürsek bütünleşik bakış açısını kazanarak evren hakkındaki bilgi seviyemizi bir tık sonrasına nasıl taşıyabiliriz?

Yaklaşık 13,5 milyar yıl önce Big Bang ile madde, enerji, zaman ve uzay ortaya çıktı. İşte bu şekilde başlayan ve hala geldiğimiz noktayı açıklamaya çalışarak devam ettirdiğimiz evrenin temel özelliklerinin hikayesine Fizik diyoruz.

Bu kadar ilkel bazda başlayan kavramlar, yaklaşık 300 bin yıl sonra atom adı verilen daha karmaşık yapılarla anılmaya başlandı. Bu atomların molekülleri oluşturduğu fark edildi. İşte tüm bu atom ilişkileri demetine de Kimya diyoruz.

Yaklaşık 3,8 milyar yıl önce de Dünya adı verilen gezegende bazı moleküller organizma adı verilen daha da komplike sistemler oluşturdular. Organizmaların hikayesine de Biyoloji diyoruz.

Ve geldik 70 bin yıl öncesine… Homo Sapiens… Artık kültür denen daha da karmaşık yapılara geldik. İşte bu kültürlerin gelişimine de Tarih diyoruz.

“Hayvanlardan Tanrılara Sapiens” kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herşeyolog