Fizik

Daha Küçük ve Daha Hızlı: 1 Terahertz İşlemci GeliyorKudüs Hebrew Üniversitesi’nden fizikçi Dr. Uriel Levy ve ekibi 1 Terahertz gücünde yani yaklaşık 1000 Ghz gücünde bir işlemci üretti.  Geliştirilen teknoloji sayesinde optik iletişim cihazları da uçuşa geçecek. Bugüne kadar terahertz gücünde mikroçip önündeki iki büyük engel ısınma ve boyut küçültmeydi.

Kanıt niteliğindeki konsept optik(ışık) iletişiminin güvenirliğine dayanıyor ve elektroniklerin ölçeklenebilirliğini gösteriyor. Araştırma Laser and Photonics Review dergisinde yayınlandı.

Optik iletişim teknolojisi ışık ve fiber optik kablolar ile internet,email,mesaj,telefon görüşmesi,bulut ve veri merkezlerinin temelini oluşturuyor. Optik iletişim teknolojileri her ne kadar hızlı olsa da, mikroçip teknolojileri açısından oldukça güvenilmez ve büyük verileri kopyalamak oldukça zordu.

İşte şimdi Metal-Oksit-Nitrit-Oksit-Silisyum (MONOS) teknolojisi ile flash bellek teknolojisini kullanan entegre bir devre oluşturuldu. Eğer bu teknoloji standart 8-16 GHz hızındaki bilgisayarları 100 kat daha hızlı çalıştırabilirse, optik cihazların kutsal kasesine ulaşmamızı sağlayacak.

Dr.Uriel Levy, “ Bu keşif sayesinde THz boşluğu kapatılacak ve çok güçlü kablosuz cihazlar üretilerek bugün mevcut olmayan hızlara ulaşabilecek. İleri teknoloji dünyasında bu oyun bozan teknoloji teknolojidir,” diyor.

Bu sayede optik cihazları daha hassas ve ucuz üretmek mümkün.

Gelecek bu teknolojinin gelmesiyle değişebilir.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180325115835.htm

Araştırma Referansı:

  1. Meir Grajower, Noa Mazurski, Joseph Shappir, Uriel Levy. Non-Volatile Silicon Photonics Using Nanoscale Flash Memory TechnologyLaser & Photonics Reviews, 2018; 1700190 DOI: 10.1002/lpor.201700190


Google+

Kaynak: www.gercekbilim.com
Kaynak: www.gercekbilim.com

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herşeyolog