Teoriler

Bencilliğin hayvani yanımızdan geldiği Koca bir Yalan…

bencillikİnsanın kendisini koruma güdüsü ile doğasında olduğunu iddia ettiğimiz bencilliği gerçekten hayvansal bir güdü mü? Dünyadaki adil olmayan paylaşımların bu güdünün doğal bir sonucu olduğunu iddia etmek doğru bir çıkarım mı, yoksa arkasına saklandığımız kocaman bir yalan ya da kibarca yanılsama mı?

Hayatınıza şöyle bir bakın. Hangi ortamda olursanız olun, hep bir şekilde tetikte yaşarsınız. Fark etseniz de fark etmeseniz de böyledir bu. Sonra vahşi ortamdaki ürkek ceylanlara üzülürsünüz, yazık sürekli tetikte diye. Peki, yaşam boyunca bizim bu ceylanlardan bir farkımız var mı?

Sürekli olarak benliğimizi koruma adına hep kendi iyiliğimize ne yapmamız gerektiğini hesaplar, etraftaki riskleri değerlendiririz. Bunu yaparken illa ki başkalarının kötülüğünü istemeyiz tabii ki. Ama sürekli olarak etrafı düşünmeden kendi faydamızı arttırmaya çalışırız. Bunu yaparken başkalarının hayatına ne olduğunu çok da uzun uzadıya düşünmeyiz. Buna da “İnsan doğası işte, bencil. Sonuçta bir tarafımız hala hayvan. Biz düşünen hayvanız en nihayetinde.” deriz.

Ama ben aslanların birbirine düştüğünü ya da bir geyiğin diğerini öldürmek için planlar kurduğunu duymadım. Hatta bunun aksi örnekler var. Birbirlerine saygı duyan hayvanlar. Bunun en güzel örneği Hermit Yengeçleri

Bu cici hayvancıklar büyüdükçe kendilerine yeni yuva ararlar. Denizdeki sahipsiz kabuklara yerleşip ev olarak sahiplenirler. Ancak kendi içlerinde çok cesurca bir kuralları vardır. Tamamen bencilliğin kenara bırakıldığı bir kural. Kabuk bulduklarında büyükten küçüğe sıraya girerler. Öncelikle büyük olan yengeç kabuğa girer. Bencilliğin kenara bırakıldığı nokta ise eğer bir yengeç kendisi için büyük olan bir kabuk bulduysa dış tehditlere rağmen o kabuğa yerleşmez. Bu hayvan yumuşak vücudunu koruyacak bir kılıf olmadan ölümle yüz yüze kalmasına rağmen başka bir yengecin hakkını almayı reddeder.

Yani bencilliğimiz hiç de hayvansal bir dürtü değil…

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herşeyolog